Yurtdışı Cenaze Vefat İşlemleri

Yurtdışında hayatını kaybetmiş vatandaşlarımız hakkında uluslararası kanunlar uyarınca vefat edilen ülkedeki yetkili makamlarca ölümün tescil edilmesi ve düzenlenen belgeler ile yurtdışındaki ülke temsilciliklerimize bu belgelerle müracaat edilmesi gerekir. Temsilciliklerimiz bu belgeleri inceleyerek cenaze nakil belgesi gibi belgeleri vefat eden kişinin yakınlarına teslim eder.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın yaşadıkları ülkelerde veya ilişki içerisinde oldukları ülkelere ibraz edilmek üzere yetkili makamlara verilecek uluslararası ölüm kayıt örneği belgesi de konsolosluklarımız tarafından hazırlanmaktadır. Bu belge ile vefat eden kişinin işlemleri yabancı ülkelerde ve varsa emeklilik ya da eşine maaş bağlanması gibi durumlarda bazı ülkelerce talep edilmektedir. Konsolosluklarımızın görev kapsamları arasına tereke başvuruları da girmektedir. Vefat eden kişinin yabancı ülkedeki mal varlığının mirasçılara aktarılması için konsolosluklarımız tarafından hazırlanan belgeler ibraz edilerek söz konusu ülkenin resmi makamlarına başvurulur.

Bu süreç ülkeden ülkeye farklılık gösterebilmektedir. Konsolosluk Yurtdışı Emeklilik İşlemleri Vize Müracaatı Tercüme Bürosu olarak tüm bu işlemlerinizi yaşadığınız ülkenin kanunlarına ve bürokratik işlemlerine hakim uzmanlarımız tarafından yürütmekte ve sizin adınıza bu işlemleri sonuçlandırmaktayız. Vakit ve iş kaybınızı önlemekte, yurtdışına çıkmanızı gerektirmeden işlemlerinizi yapmaktayız. Böylelikle bir çok masraftan kurtulmanıza da yardımcı olmaktayız. 

Sizlere ek olarak uluslararası ölüm kaydı ve ölüm tescili gibi hizmetlerde sunmaktayız. İşlemlerinizin hızlı yapılması ve tüm işlemlerin kolaylıkla kısa süre içerisinde çözülmesi için alanında deneyimli ve uzman personelimiz ile sizlere hizmet sunmaktayız.