Simultane Tercüme

Simultane tercüme, anlam itibari ile anında yapılan veya eş zamanlı tercüme olarak da bilinen tercümedir. Haber dinleyen kişilerin sıklıkla gördüğü bir tercüme çeşididir. Uluslararası kongrelerde, toplantılarda konuşmacı konuşmasını yaparken diğer kişiler kulaklıkla her biri kendi dilindeki çevirisini dinler. Bu tercüme konuşmacı ile aynı anda gerçekleşir. Özellikle yoğun bir toplantıda ve katılımcıların kalabalık olduğu organizasyonlarda bu tercüme zaman kaybını sıfıra indirmektedir.

Simultane çeviri sağladığı avantajlarla bu tarz uluslararası organizasyonlarda, kongre, eğitim seminerleri ve şirket anlaşmaları gibi farklı dilleri konuşan kişilerin oluşturduğu toplantılarda hem yanlış bir çeviri yapılmaması hem de zaman kaybı yaşanmaması için tercih edilen çeviri türüdür. Özellikle ülke yetkililerinin katıldığı ve büyük önem arz eden organizasyonlarda simultane tercümenin önemi daha da artmaktadır. Çünkü uluslararası basın mensupları bir çok soru sormakta ve hızlı bir şekilde ve bir o kadar da doğru bir şekilde tercüme yapılması gerekmektedir.

Simultane tercüme yapan kişiler normal tercümanlara göre çok daha donanımlı ve profesyonel çevirmen olmak zorundadırlar. Örneğin eğitim seminerleri veya belli bir meslek türünün kongrelerinde hem çeviri yapacağı dillere çok hakim olmalı hem de bulunduğu organizasyonun amacı ve niteliğine göre bilgi sahibi olmalıdır. Örneğin tıbbi bir uluslararası kongre veya seminerde kullanılan terimleri ve kelimeleri çok iyi şekilde bilmelidir. Aksi durumda çevirme yaparken aksaklıklar ve hatalar olur.

Konsolosluk Yeminli Tercüme Bürosu olarak simultane tercüme hizmetlerimiz ile bir çok mecra tarafından kendimizden söz ettirmekteyiz. Yılların vermiş olduğu birikim ve tecrübe ile kendimizi sürekli geliştirmekte ve çalışma arkadaşlarımız ile birlikte profesyonel çeviri adına en üst kalitede hizmet sunmaktayız. Her biri farklı alanlarda uzmanlaşmış tercümanlarımız ile birlikte hangi amaçla ve hangi sektörle alakalı olursa olsun uzmanlarımız ile simultane çeviri hizmetini büyük bir profesyonellik ile sunmakta ve hem sizin hem misafirlerinizin memnun kalacağı bir destek vermekteyiz. Detaylı bilgi almak ve simultane tercüme hizmetimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.