Schengen Vizesi

Schengen vizesi, schengen bölgesi içerisinde yer alan ülkelerden birisine seyahat etmek, çalışmak veya yerleşmek için alınan vize türüdür. Schengen bölgesi olarak kabul edilen 26 ülke aralarında serbest dolaşım anlaşması imzalamışlardır. Dolayısıyla schengen vizesi alanlar bu 26 ülkeye başka herhangi bir vizeye ihtiyaç duymadan girip çıkabilirler.

Bu mahiyeti açısından schengen vizesi kulağımıza gelen vize türleri içerisinde en yaygın olanı ve alması da bir o kadar uğraştırıcı olan vize çeşididir. Schengen vizesi almak için başvuran vatandaşlarımızın hangi amaç doğrultusunda ve schengen vizesinin hangi türü için başvurduklarını belirterek istenilen belgeleri mevzuata ve istenilen şekillerde ibraz etmeleri ve gereklilikleri taşıdıklarını kanıtlamaları gerekmektedir. Schengen vizesi alabilmek için vatandaşlarımızın geçiş yapacakları ülkede kalacakları süre boyunca işlerini halledebilmeleri ve orada ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde finansal kaynağa sahip olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir.

Schengen vizesinin de alt türleri vardır. Örneğin schengen bölgesinde olmayan bir ülkeye giderken aktarma olarak schengen bölgesine girdiğinizde dış hatlardan geçebilmeniz için A kategorisi schengen vizesine sahip olmanız zorunludur. C kategorisi schengen vizesi ise schengen bölgesindeki ülkelerde belli sürelerde ikamet ve dolaşım izni veren vizedir.

Sonuç olarak schengen vizesi bu vizeye başvuran vatandaşlarımızın amaçlarına ve başvurdukları vize kategorilerine göre farklılık gösterse de genel anlamda oldukça uğraştıran bir vize türüdür. Çünkü bu vize alındığı takdirde 26 ülkeye giriş çıkış yapabilmektesiniz. Hal böyle olunca ülkeler bir nevi birbirlerinin sorumluluklarını üstlenmiş durumdadırlar. Bu nedenle schengen vizesine başvuran vatandaşlarımızın mutlaka belirli kurumlardan danışmanlık ve vekalet hizmeti almalarını tavsiye ediyoruz. Konsolosluk Yeminli Tercüme ve Vize İşlemleri Bürosu olarak schengen vizesine başvuracak kişilere danışmanlık hizmeti ve vekaleten işlemlerin yürütülmesi hizmetlerini uzman ve deneyimli ekibimiz ile gerçekleştirmekteyiz.