Mavi Kart Çalışma Vizesi

Mavi kart bir çok Avrupa ülkesi tarafından uygulanmakta olan bir tür çalışma iznidir. Ancak mavi kart ile çalışma izni arasında hem verilen haklar hem de istenilen nitelikler açısından farklar bulunmaktadır. Mavi kart veren ülkeler; Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya ve İsveç’tir.

Mavi kart alabilmek için başvurulan ülkenin istediği şartları taşımak gerekmektedir. Çalışma izninde olduğu gibi mavi kart başvurularında da ülkelerin birbirlerinden farklı olarak talep ettikleri şartlar da değişmektedir. Ancak en genel anmalda açıklamak gerekirse, mavi kart alabilmek için iş dalınızda kalifiye ve uzman olmanız gerekmektedir. Çalışma izninde herhangi bir uzmanlık aranmaksızın başlayacağınız iş yerinden davet almanız yeterli iken, mavi kart almanız için nitelikli ve işinizde uzman olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir.

Her ülke ihtiyaç duyduğu iş alanlarına göre mavi kart başvurularında kolaylık ya da zorluk çıkartabilmektedir. Örneğin Almanya mühendislik, doktorluk, matematik, bilgisayar veya yazılım uzmanlığı gibi mesleklerde mavi kart başvurularında daha esnek davranabilmektedir. Bu başvuruşan ülkenin ihtiyaç duyduğu alanla ilgili olan bir durumdur. Ancak her ne kadar ihtiyaç duysalar da gerekli şartlar konusunda oldukça katı kuralları bulunmaktadır.

Her ülkenin şartları ve istekleri farklı olduğundan net bir şekilde mavi kart almak için şunlar yapılmalı diyememekteyiz. Ancak vatandaşlarımız başvuruda bulunacakları ülkeyi ve mesleklerini belirttiklerinde neler yapmaları gerektiği, hangi belgeleri hazırlamaları gerektiği gibi konularda net bir şekilde yardımcı olmaktayız. Vize danışmanlığı ve vekaleten vize işlemlerinin yürütülmesi gibi hizmetler veren firmamız herhangi bir zorluk yaşamadan ve bu karmaşık bürokratik işlemlerle zaman kaybetmeden sizin adınıza bu süreci yönetmekte ve sağlıklı bir şekilde sonuçlandırmaktadır.