Yazılı Tercüme

Tercüme işleri iki ana grup altında toplanmaktadır. Bunlardan ilki yazılı çeviri diğeri ise sözlü çeviridir. Yazılı çeviri, bir çok kişinin yapabildiğini iddia ettiği ancak yeterli şekilde çevirinin çok çok az kişi veya kurum tarafından yapılabildiği çevirilerdir. Yazılı çeviri denilince bir metni bir dile çevirmek gelse de yazılı çevirinin bir çok çeşidi bulunmaktadır ve zannedildiği kadar basit bir iş değildir.

Yazılı çeviri çeşitlerini sıralamak gerekirse ticari çeviri, akademik çeviri, noter tasdikli çeviri, yeminli çeviri, apostil tasdikli çeviri, altyazı tercümesi, evrak ve dava çevirileri, hukuki çeviri, kullanım klavuzu çevirisi, tez çevirisi, sözleşme sartname gibi belgelerin çevirisi, kitap çevirisi ve turizm çevirisi gibi bir çok çeviri çeşidi vardır. Bu çeşitler incelendiğinde her biri çok farklı teknik ve metotlarla yapılması gereken çevirilerdir ve herkes bu çevirileri olması gerektiği gibi çeviremez. Örneğin bir altyazı çevirisi ya da film, kitap gibi çeviriler oldukça dikkat edilmesi gereken ve belli bir donanım isteyen çevirilerdir.

Çünkü bu çeviri türlerinde cümleler bire bir aynı anlamları ile tercüme edilemezler. Özellikle çevirisi yapılan diller arasındaki farklılıklar işin içine girdiğinde çeviriyi yapan kişinin çok daha dikkatli ve özenli olması gerekmektedir. Türkçe bir şiir başka bir dile çevrildiğinde nasıl anlamı ve büyüsü yeteri kadar geçemiyorsa, edebi eserlerin çevirileri de işin uzmanları tarafından yapılmadığında oldukça yüzeysel ve anlatılmak istenilenin verilemediği çeviriler olmaktadır.

Özellikle belli bir mesleki gruba ait, evrak belge ve yazıların çevirileri yapılırken çeviriyi yapan kişinin o meslek veya alanla ilgili yeterli bilgi birikimi ve uzmanlığı olması gerekmektedir. Örneğin hukuki veya tıbbi bir metin çevrildiğinde yapılacak yanlışlık çok ciddi sonuçlar doğuracağından çeviriyi yapacak kişinin uzmanlığı ve donanımı mutlaka sorgulanmalıdır. Konsolosluk Tercüme Büromuzda her biri bir çok farklı alanda yeterli donanıma sahip uzman çalışanlarımız ile çeviri hizmetlerinizi en doğru ve kaliteli biçimde tercüme ederek sizlere profesyonel hizmet vermekteyiz. Çeviri yaptıracağınız metin ile ilgili bilgi almak ve hizmet talep etmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.