Oturma İzni

Öncelikle belirtmekte fayda olacağından oturma izni ile çalışma izni farklı şeylerdir ancak bazı ülkelerde birisini aldığınızda diğerini almanıza gerek kalmazken bazı ülkelerde ikisi için de ayrı ayrı başvuru yapmanız gerekmektedir. Oturma izni çalışma iznine göre daha az kısıtlayıcı ve daha az şartlara bağlanmış bir izindir. Çalışma izni için çok çeşitli ve ülkeden ülkeye değişmekle birlikte zor şartlar istenirken oturma izni için bir o kadar teşvik edici çalışmalar yapılmaktadır.

Oturma izni deyim yerindeyse paran varsa gel, vatandaşlık bile veririm anlayışıyla ülkeler tarafından verilmekte ve neredeyse tek şart olarak paralı olmak aranmaktadır. Tabiki çalışma izni almış kişiler için durum biraz daha farklı olduğu için onlar da oturma iznini biraz daha kolay bir şekilde alabilmektedir. Ancak çalışma izni olmayan ve oturma izni için başvuran kişiler için konuşmak gerekirse paraları yoksa bu izni almaları imkansızdır. Ülkeden ülkeye yatırım yapılması istenilen para miktarı değişmektedir.

Örneğin ABD’de oturma izni almak için 1 milyon dolar değerinde bir şirket kurmalısınız. Ancak İspanya, Yunanistan gibi krizlerle uğraşan ülkelerde bu miktar 100bin euronun altına bile düşmektedir. Oturma izni ülkeler için parası olanları bünyelerine alarak adeta bir gelir kapısı niteliği taşımaktadır.

Bir çok ülke yatırım yapan ya da gayrimenkul alan kişilere oturum izni vermekle birlikte Avrupa Birliği’ne üye ise Avrupa Birliği içerisindeki ülkeler arasında serbest dolaşım hakkı da vermektedir. Yani oturma izni ile birlikte bir çok ülkeye vize almak sizin için artık bir sorun olmaktan çıkmaktadır. Konsolosluk Yeminli Tercüme ve Vize İşlemleri Bürosu olarak oturma izni almak isteyen yurttaşlarımıza danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Oturma izni almak istedikleri ülkelerin mevzuatına ve kanunlarına hakim uzmanlarımız tarafından ne yapmaları gerektiği ve ne gibi durumlarla avantaj sağlayacakları hakkında detaylı bir şekilde yardımcı olmaktayız. Oturma izni için şirket kurulumları ya da gayrimenkul yatırımlarının yapılması da dahil olmak üzere tüm işlemleri gerçekleştirmekte ve kendilerine profesyonel bir şekilde hizmet vermekteyiz.