Çalışma Vizesi

Çalışma izni adından da anlaşılacağı üzere bir vize türü değildir. Maalesef vatandaşlarımız çalışma ve oturma izni gibi izinleri bir vize çeşidi olarak algılamakta ve başvurular sırasında kendilerini daha ilk anda olumsuz bir duruma düşürmektedirler. Vize bir ülkeye girip çıkabilmeniz ve belli başlı şartlar içerisinde ülkede bir süre bulunabileceğinize dair verilen bir belgedir. Çalışma izni ise o ülkede herhangi bir işte çalışabilme, ikamet edebilme ve dolayısıyla uzun süreli kalabileceğinize dair verilen izindir. Ülkemizde bu izin çalışma vizesi olarak telaffuz edilmektedir. Aslına bakarsanız çok da yanlış bir kullanım olmamakla birlikte bazı ülkeler için prosedürler gereği birisi vize diğeri izindir.

Çalışma izni alabilmek başvurduğunuz ülkeye göre farklı durumları beraberinde getirmektedir. Bazı ülkeler çalışacak iş gücüne ihtiyaç duydukları için çalışma iznini çok zorluk çıkartmadan verebilmektedir. Bazı ülkeler ise çalışma izni konusunda çok katı olmakta ve neredeyse ipe un sermektedirler.

Bu nedenle genel bir şey söylemek çalışma izni için mümkün olmamaktadır. Ancak şu şekilde özetlemek yanlış olmayacaktır. Ülkemiz ile aralarında antlaşma olan ülkelerden çalışma izni almak gerekli şartları yerine getirdiğinizde çok zor değildir. Örneğin İngiltere ile imzaladığımız Ankara Antlaşması sayesinde İngiltere’de çalışma izni almak zannedildiği kadar zor değildir. Ancak bir çok Avrupa ülkesi başvuru yapılan ülkeye göre farklı değerlendirmeler ve incelemeler yapmaktadır. Bu nedenle çalışma izni için başvurmak isteyen vatandaşlarımızın mutlaka danışmanlık ve vize işlemleri hizmeti almaları hem kendileri hem de izin alma şanslarını arttırmaları için çok daha faydalı olacaktır.

Konsolosluk Tercüme ve Vize İşlemleri Bürosu olarak çalışma izni için başvuran vatandaşlarımıza danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Çalışma iznini kolaylıkla veren ülkeler için danışmanlık hizmetimiz yeterli olmaktadır. Ancak çalışma izni konusunda son derece katı kuralları ve mevzuatı bulunan ülkeler için bu başvuruları vatandaşlarımız adına vekaleten biz üstlenmekteyiz. Bizi tercih edin ayrıcalıklarımızdan yararlanın..